Traminer

Traminer je název, který lze použít k označení řady starých evropských odrůd révy vinné. Historicky řečeno, byl používán k popisu germánské rodiny variant Tramínu, nebo jako synonymum pro jednoho klíčového člena této rodiny, Gewurztraminer.

Rodina Tramínů je vysoce náchylná k mutaci, stejně jako rodina Pinotů, se kterou je blízce příbuzná (jejichž nejznámějšími členy jsou Chardonnay a Pinot Noir). Různé formy Tramínu se objevily po celé Evropě a později ve vinařských oblastech Nového světa a daly vzniknout některým světově nejznámějším vinným hroznům; takové velikány jako Cabernet Sauvignon, Merlot a Chenin Blanc jsou nakonec potomky raných odrůd Tramínu. To vše poskytuje určitý kontext pro působivé rozpětí historie Tramínu a genetické rozmanitosti.

V roce 2000 významný francouzský ampelograf Pierre Galet odhalil, že Tramín bílý je ve skutečnosti stejná odrůda jako Savagnin Blanc, klíčová složka slavného vin jaune Jura (a nezaměňovat se zcela odlišným Sauvignonem Blanc).

Barvy a příchutě Tramínových vín se značně liší podle toho, do které podskupiny patří. Nejvýraznějším příkladem je bezesporu Gewurztraminer, který také produkuje některá z nejhlubších aromatických vín na planetě. Méně známý je sytě růžový červený Tramín červený (také známý jako Tramín červený, Savagnin Rosé a Klevener de Heiligenstein), který produkuje intenzivně aromatická bílá vína, někdy se slabým narůžovělým odstínem.

Párování s jídlem
Krevetové ravioli
Vepřové kotlety s broskvovou polevou
Grilované mahi mahi

Traminer 20231009 202529
Tip
156,20 Kč bez DPH
189 Kč
Kód: 764
1 položek celkem